Projektování a používání komínových systémů

V kominické veřejnosti jsme zaznamenali několik případů požárů v souvislosti s nesprávným použitím komínového systému-zejména v interiéru stavby.

Žádáme proto projektanty,revizní techniky spalinových cest i kominíky,aby tomuto problému věnovali dostatečnou pozornost a dobře si přečetli montážní návody k systému včetně prohlášení o vlastnostech než nějaký systém navrhnou.

Jako příklad pro pochopení uvádíme výňatky z materiálů Roka-Ráža:

Montáž třívrstvého komínu RS 3600 v interiéru
Pro odvod spalin od pevných paliv s umístěním v interiéru je vhodný pouze systém RS 3600. Je nutné dodržet odstupové vzdálenosti od hořlavých konstrukcí, deklarované v prohlášení o vlastnostech (provětrávaná šachta). V případě prostupu třívrstvého kouřovodu RS 3600 hořlavou konstrukcí bez provětrávání je nutné prostup opatřit typovým prostupem s požární odolností. V prostupu nesmí být umístěny žádné kotvící a vynášecí prvky. V případě prostupu svislého kouřovodu a komínu RS 3600 hořlavou konstrukcí musí být pod prostupem minimálně 500mm výšky provedeno v třívrstvém provedení. Kotvící a vynášecí prvky musí být vzdáleny nejméně 150mm od prostupu hořlavou stěnou.

PROVOZNÍ PODMÍNKY komínů na tuhá paliva

Maximální přípustný nános suchých prašných sazí na vnitřním povrchu komínů a kouřovodů je 4 mm. Dehtové saze jsou nepřípustné. K jejich tvorbě dochází zejména nedokonalým spalováním. Nedokonalé spalování je způsobeno např. použitím jiného druhu paliva, než je předepsáno výrobcem spotřebiče paliv, vlhkým palivem, nedostatečným přívodem spalovacího vzduchu, uzavíráním popelníku místo komínové klapky, předimenzovaným výkonem spotřebiče paliv apod..
Teplota spalin nesmí klesat pod 80°C, teplota vody ve spotřebiči paliv musí být vyšší než 60°C. Při každém vyčištění komína musí být vybrány spadané saze. K čištění se používá pouze čistící nástroj potřebného průměru vyrobený z nerezového nebo nekovového materiálu, aby nedocházelo třením černého materiálu k přenosu částic do nerezového materiálu a následné korozi. Čištění se provádí dle „TPK 03-01 Čištění spalinových cest“.
Dodržením provozních podmínek spotřebiče je potřeba zabránit působení přímého plamene na komínový průduch (např. správným přikládáním paliva, výrobce spotřebiče uvádí maximální hmotnost paliva na jedno naložení).

Teplotní třídy uváděné dle ČSN 1143 v prohlášeních o vlastnostech(POV) výrobců komínových systémů vyjadřují maximální provozní teplotu spalin, nutno při topení dodržet. Zde vzniká problém uživatelů, že přikládají více paliva než udává výrobce ve vztahu k výkonu spotřebiče. Tady je na místě si uvědomit a připomínat to uživatelům, že de facto 3 polínka (3 kg ) je cca 10-12 kW výkonu. Při správném nakládání topenišť suchým palivem nedochází u běžných spotřebičů k překročení provozní teploty spalin.

Z toho vyplývá, že povrchová teplota pláště například  třísložkového komína ve volném prostoru nepřekročí kritických 100° C.

Maximální teplota povrchu třísložkového komína nemá překročit 85°C, ale tato teplota je myšlena při odvětrávaném povrchu pláště, tj. ta vzdálenost hořlavých konstrukcí 50 -100 mm co udávají výrobci.

V případě prostupu komína stavební konstrukcí dojde k nemožnosti přímého ochlazování povrchu komína. Teplo se kumuluje ve stavební konstrukci a teplota se zvyšuje až na 250°C i více.

V případě, že bude hořlavý stavební materiál v kontaktu s pláštěm komína, je zde riziko zahoření.

Při průchodu komínu konstrukcemi (např. stropy či střechami) by odstup od hořlavých částí měl být v případě provětrávaného prostupu minimálně 50 mm.

V případě, že prostup není provětráván, ale je izolován izolačním materiálem, musí být odstup od hořlavých částí dodržen minimálně 200 mm. (polovina mocnosti konstrukce).

 

Přístup spalovacího vzduchu-CIKO

Výhodné varianty zajištění přívodu spalovacího vzduchu komínem.

 

Přívod vzduchu komínem

Praktické výhody soustředného řešení přívodu spalovacího vzduchu v rámci komínového tělesa jsou evidentní, což potvrzuje i výrazný nárůst poptávky po tomto řešení u výrobce komínových systémů CIKO. Tento detail je při realizi komína velmi důležitý, proto přichází CIKO s rozšířením možností dopojení – BOKEM i SPODEM.

Vpravo NOVÁ varianta napojení komína na kamna spodem

Propojení komína a spotřebiče z boku

Z estetického i praktického hlediska je u této varianty důležité správné umístění vývodu vzduchu z komína ve vztahu k umístění hrdla externího přívodu vzduchu na spotřebiči, tedy co nejblíže spotřebiči a pokud možno ve výšce sacího hrdla. Pro vlastní napojení na komínové těleso je praktické použít adaptér přívodu vzduchu, umožňujícího vytvoření rozebíratelného spoje na komínovém plášti při zachování požadované těsnosti detailu.

Propojení komína a spotřebiče spodem

Tato nová varianta řešení reaguje na rozrůstající se sortiment kamen se spodním napojením, kdy je propojení komína a spotřebiče potřeba schovat do skladby podlahy. Vlastní propojení je většinou krátké a nevznikají zde tak komplikace vlivem křížení s jinými technologie a zároveň je celé řešení velmi elegantní a nákladově nenáročné.

 

Typy komínových systémů

Řešení přívodu vzduchu komínem pro spotřebiče na pevná paliva umožňují 2 komínové systémy firmy CIKO, které přivádí vzduch kanály mezi komínovým pláštěm a tepelnou izolací komínové vložky. Tyto systémy se navzájem liší především materiálem použité komínové vložky:

 

Více informací ZDE

Požární bezpečnost RD

zdroj: svépomocí. cz

k projektům PBŘ stavby:

Dřevostavby a krb

Každý dokončený krb musí mít návod na použití, který se předává odběrateli při předání krbu s předávacím protokolem a záručním listem. Krbová vložka musí být řádně certifikována.

Stěny přiléhající ke krbu musí být nehořlavé. Ve stěně ke které je přistaven krb, nesmí být elektrické vedení, rozvod vody a plynu. Ve stěně ani na jejím povrchu nesmí být hořlavé materiály, nebo materiály, které by teplem uvolňovaly škodliviny. Stejné podmínky platí pro stropní konstrukci nad krbem. Tepelná izolace krbu musí být taková, aby její povrchová teplota v místě krbu nepřekročila +50°C.     

V souladu s ČSN 73 4230 musí být SDK podhled (opláštění krovu) střešní konstrukce nad krbem proveden s požární odolností EI 30 DP1 a to do vzdálenosti 1,5m všemi směry od líce prostupujícího komínového tělesa. Ke kolaudaci musí být doložen doklad o montáži SDK podhledu s požadovanou požární odolností.
Podlaha, před otevíratelnou stranou krbu s krbovou vložkou a uzavíratelným ohništěm, musí být nehořlavá, nebo s nehořlavou úpravou a to do vzdálenosti 800mm před touto stranou a v šířce 400mm do stran.


Krb a digestoř v jednom prostoru

Dle požadavku ČSN 73 4230 nesmí být v místnosti, kde je umístěn krb, zařízení na odsávání vzduchu (digestoř), které by vyvolalo zpětný tah a únik spalin do prostoru s krbem. Klimatizace může být pouze přetlaková.
Ve společném prostoru s krbem a digestoří musí být provedena jedna z následujících možností:
–       digestoř bude provedena jako cirkulační
–       krbová vložka bude mít nezávislý přívod spalovacího vzduchu z venkovního prostředí