Přehled změn a termínů dle zákona 201/2012 Sb. – kontrola kotlů

Od začátku roku 2014 není možné prodávat kotle první a druhé emisní třídy podle normy ČSN EN 303-5 a tyto kotle bude možné provozovat jen do roku 2022.

Poté bude nutné zakoupit kotel nový splňující 3. emisní třídu (tj. kotel se jmenovitým tepelným příkonem od 10 do 300 kW splňující minimální požadavky uvedené v příloze č. 11 zákona č. 201/2012 Sb.).

Přehled nejdůležitějších změn:

Leden 2014 ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva splňující podmínky 1. a 2. emisní třídy

Leden 2017 povinnost předložit na základě požadavku obecního úřadu s rozšířenou působností revizi domácího kotle na tuhá paliva (a následně co 2 roky).

Leden 2018 ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva 3. emisní třídy.

Září 2022 od této doby už nebude možné provozovat kotle nižších emisních tříd (klasické prohořívací a odhořívací kotle typ např. Viadrus Herkules U 26, Dakon FB a další – splňující 1. a 2. emisní třídu). Domácnosti budou muset prokázat, že jejich kotel splňuje podmínky min. 3. emisní třídy.

Určující normou je ČSN EN 303-5 platná od roku 2013.

Legislativa ke kontrole kotlů

Povinnosti pro majitele kotlů na tuhá paliva ukládá zákon č.201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů (dále i „zákon o ochraně ovzduší“). Podle ustanovení § 17 odst. 1 písm. h) zákona o ochraně ovzduší je každý majitel spalovacího zdroje na pevná paliva o jmenovitém příkonu 10 až 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu (běžné domovní kotle), povinen provádět jednou za dva roky kontrolu technického stavu a provozu tohoto zdroje. Podle ustanovení § 41 odst.15 zákona o ochraně ovzduší musí první kontrola proběhnout nejpozději do 31.12. 2016.

Povinnost se netýká majitelů a provozovatelů kotlů a lokálních topeniště (krbová kamna, krbové vložky s výměníkem pro ohřev vody do radiátorů) do 10 kW tepelného příkonu. Pozor – bere se součet výkonu sáláním a předáním výkonu do vody.

Zákon se týká i majitelů lokálních topenišť (krby, krbové vložky, krbová kamna), sloužících jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu.

Kontrolu je oprávněna provést jen osoba, která je proškolena výrobcem a je držitelem oprávnění k instalaci, provozu a údržbě. Seznam oprávněných osob pro zajištění technické kontroly technického stavu a provozu kotle je možné získat u jednotlivých výrobců kotlů na jejich webových stránkách nebo lze využít seznam odborně způsobilých osob, který je průběžně doplňován o nově proškolované osoby výrobci kotlů na odkaze http://www.aptt.cz/opravneni-ozo.php (seznam není pravidelně aktualizován), který je uveden na webových stránkách Hospodářské komory. Oprávněná osoba by se měla prokázat dokladem, kde bude uvedeno – název a sídlo výrobce, identifikační údaje o oprávněné (proškolené) osobě, seznam typů spalovacích stacionárních zdrojů ke kontrole, dobu platnosti oprávnění. Seznam oprávněných osob pro zajištění technické kontroly technického stavu a provozu kotle lze též získat u jednotlivých výrobců kotlů na jejich webových stránkách.

Kontrolu spalovacího zdroje od neznámého výrobce, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu, provést osoba proškolená výrobcem, pokud jsou konstrukčně podobné kotlům vyráběných tímto výrobcem.

Protokol o provedené kontrole se nemusí do konce roku 2016 předložit na obecní úřad. Je nutno ho uchovávat pro případnou kontrolu ze strany obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

Výkon kotle bývá uveden na výrobním štítku v kW, u starších kotlů v ccal. Pokud již výrobní štítek na kotli není, informace o výkonu a účinnosti se získá v Návodu k instalaci a obsluze. Příkon kotle lze zjistit také jednoduchým výpočtem, když se vydělí výkon kotle jeho účinností.

Povinnost zajistit první kontrolu kotle se týká všech kotlů, tedy i těch, které budou nainstalovány i v letošním roce 2016.

Nahradí doklad o kontrole technického stavu a provozu kotle na tuhá paliva zprávu o provedení čištění a kontroly spalinové cesty nebo zprávu o revizi spalinové cesty?

Nenahradí. Nezaměňujte kontrolu technického stavu a provozu kotle na tuhá paliva, vyžadovanou dle zákona o ochraně ovzduší, za kontrolu spalinové cesty prováděnou dle vyhlášky č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty, která je prováděcím předpisem zákona o požární ochraně. Pokuty za přestupky a správní delikty, pokud je spalinová cesta provozována v rozporu se zákonem č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, ukládá a vybírá hasičský záchranný sbor kraje.

Pokud na výzvu obce s rozšířenou působností nepředložíte protokol o kontrole, mohou nastat tyto sankce:

Fyzické osobě lze za tento přestupek uložit pokutu do výše 20.000,- Kč. Právnické osobě a fyzické podnikající osobě lze za správní delikt uložit pokutu do výše 50.000,- Kč.

Základní legislativa – spalinové cesty

Více informací získáte zde

Zákon č. 183/2006 Sb.-stavební zákon

Zákon č. 455/1991 Sb. – živnostenský zákon

Zákon č. 458/2000 Sb. – energetický zákon

Vyhláška č. 499/2006 Sb. – dokumentace staveb

Zákon č. 201/2012 Sb. – ochrana ovzduší

Zákon č. 133/1985 Sb. – požární ochrana

Vyhláška č. 246/2001 Sb. – požární prevence

Vyhláška č. 34/2016 Sb. – o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty

Vyhláška č. 268/2009 Sb. – technické požadavky na stavby

Vyhláška č. 20/2012 Sb.

Zákon č. 22/1997 Sb. – o technických požadavcích na výrobky

Zákon č. 100/2013 Sb.

 

 

TECHNICKÉ NORMY
kategorie: 73 – NAVRHOVÁNÍ A PROVÁDĚNÍ STAVEB
7342 – Funkční díly stavebních objektů

 

 

VĚSTNÍK ÚNMZ

Rizika spojená s komínem

Nezapomeňte, že komín od pochybného výrobce či dodavatele může být velmi nebezpečný.

Pokud plánujete stavbu domu, je dobré zvážit, zda využijte komín. Moderní komín je důležité technické zařízení, které významně ovlivňuje provozní bezpečnost a účinnost otopné soustavy, ekonomiku vytápění a celkový standard bydlení. Komín vám také umožní užít si teplo domova u krbu nebo krbových kamen. Při výpadku energií či dodávky plynu vám může poskytnout alternativní zdroj tepla. S univerzálním komínem se vždy můžete rozhodnout, čím budete topit, co je pro vás nejvýhodnější.

Rizika spojená s komínem

Pokud se rozhodnete pro tradiční dům s komínem, budete stát před otázkou, jak vybrat ten správný. Nezapomeňte, že komín od pochybného výrobce či dodavatele, může být velmi nebezpečný. Jsou známy případy výbuchu či požáru komína, které dokáží zdevastovat celý dům a oprava komína, který je součástí domu, není jednoduchá. Nepodceňujte výběr nového komínu, pokud chcete zajistit bezpečnou domácnost pro svou rodinu.

Při výběru komína důvěřujte především prověřeným výrobcům. Na trhu se v posledních letech objevují skládané komíny od pochybných výrobců. Existuje také množství internetových obchodů, které nabízejí komíny a příslušenství neznámého původu a kvality. Někteří dodavatelé nabízejí dokonce záruky delší než jejich existence na trhu nebo různé pochybné certifikáty. Dát si do domu takový komín, znamená vložit do něj při stavbě časovanou bombu. Nezapomeňte, že oprava komína je náročná a mnohdy nemožná věc. Důležité je při výběru vědět, že kupujete certifikovaný komín s důvěryhodnými zárukami, servisem a podporou. To se vám bude hodit jak při stavbě, tak v případě potíží.

Při volbě komína vsaďte jednoduše na zkušenosti výrobce. Volte výrobce, který má zázemí ve vývoji,výrobě a testování komínových systémů (např Schiedel ). Velmi byste měli zvažovat výrobky od ostatních dodavatelů, kteří pouze skládají a prodávají díly vyrobené jinými dodavateli.

Tepelně technické a hydraulické výpočty komínů

Vážení zákazníci,

mnozí z Vás se dostanou do situace, kdy vyvstane potřeba řešit vytápění objektu pevnými palivy. Například uvažujete o instalaci krbových kamen nebo krbové vložky. Nebudeme se zde zabývat stanovením potřebného výkonu. Důležitým prvkem celého systému je komín. Je třeba opustit představu, že do jakéhokoliv komína je možné připojit jakýkoliv spotřebič. Může Vás nemile překvapit skutečnost, že po nemalé investici do spotřebiče Vám zařízení nebude sloužit k plné spokojenosti. Příčinou může být komínový systém. Před léty postavené jednovrstvé komíny – zděné z plných cihel nebo zděné z plných cihel s šamotovým či keramickým pouzdrem již nebudou vyhovovat. Půjde zejména o tepelně technické podmínky funkce komína. To co kdysi vyhovovalo spotřebičům typu Petra zcela jistě již nebude vyhovovat dnešním moderním spotřebičům. Komínový systém bude potřebovat jisté technické úpravy – vyvložkování, zateplení nadstřešní části.

Předejít nepříjemným překvapením lze předběžným tepelně technickým a hydraulickým výpočtem komína v programu Kesa Aladin, kde lze nasimulovat podmínky, za kterých bude spalinová cesta pracovat.